Wnętrze zegarka to misterna konstrukcja, której działanie znają i rozumieją tylko zegarmistrzowie. Warto jednak znać chociaż najważniejsze różnice pomiędzy zegarkami mechanicznymi a automatycznymi.
Kunsztowne cacka
Zakup czasomierza powinien być świadomą decyzją, bowiem ten dobrej jakości wystarczy nam na długie lata. Dobrze byłoby więc, żeby odpowiadał naszym upodobaniom i gustom pod każdym względem. Jeżeli zdecydujemy się nabyć zegarek automatyczny, jak działa dowiemy się z jego instrukcji, ale wiedzę na ten temat warto mieć już wcześniej. Zegarek mechaniczny ma naciąg manualny i należy go nakręcać co pewien czas, aby nie stanął i wskazywał prawidłową godzinę. Napędzane są one przez umieszczoną w ich wnętrzu sprężynę. To rozwiązanie stosowane było w zegarkach przez wiele lat, aż do momentu, gdy zastąpione zostało mechanizmem automatycznym. Jednak po latach mechaniczny napęd na nowo jest doceniony, a zegarki te uznawane za wartościowe ze względu na kunszt, z jakim były wykonywane.
Tradycja i nowoczesność
Zegarki o naciągu automatycznym także mają już wielowiekową tradycję, ale są nowocześniejsze od zegarków mechanicznych. Wiele osób decyduje się na nie, bo nie wymagają nakręcania i dzięki temu są łatwiejsze w obsłudze i bardziej praktyczne – nie musimy się obawiać, że nasz zegarek przestanie chodzić. Nakręcaniem zajmuje się mały element zegarka, czyli wahnik, który samoczynnie wprawia w ruch mechanizm zegarka. Wybór odpowiedniego zegarka uzależniony jest jedynie od naszych upodobań. Miłośnicy klasyki i stylu retro z pewnością zdecydują się na klasyczny mechanizm, który wymaga nakręcania. Szukający komfortu i ceniący sobie nowoczesność najczęściej decydują się na zegarki automatyczne. Nie trzeba zaglądać do wnętrza zegarka, aby zorientować się, w jaki mechanizm został on wyposażony. Widać to już na pierwszy rzut oka – wystarczy przyjrzeć się wskazówkom sekundnika. Jeżeli poruszają się płynnie, to znaczy, że zegarek ma mechanizm automatyczny, „skaczące” wskazówki charakteryzują zegarki mechaniczne.