Loading...

Wybierając zegarek dla siebie czy kogoś bliskiego, nie kierujmy się jedynie jego wyglądem, ceną albo marką. O jego wartości decydują przede wszystkim materiały, z jakich został wykonany.

Rodzaje mechanizmów

Choć wnętrze zegarka jest niewidoczne, to od jego sprawnego działania wiele zależy. W najlepszych zegarkach stosuje się kilka rodzajów mechanizmów. Do popularnych możemy zaliczyć mechanizm kwarcowy, który jest nowoczesny i przyczynia się do bardzo dokładnego odmierzania czasu. Zegarki z mechanizmem kwarcowym automatycznym tylko w niewielkim stopniu różnią się od wspomnianych wyżej. A różnica ta polega na źródle energii, która wprawia mechanizm w ruch. Klasyczne modele zegarków na rękę wymagają ręcznego nakręcania ich co jakiś czas. Są to zegarki wyposażone w mechanizm manualny. Taki zegarek chodzi średnio dwie doby, a po tym czasie należy pamiętać, aby na nowo wprawić go w ruch.

Ciągle w ruchu

Zegarek mechaniczny z automatem działa podobnie, ale taki zegarek nakręca się poniekąd sam, a tak naprawdę dzieje się to podczas wykonywania różnych ruchów nadgarstkiem. Zegarki te wyposażone są w tak zwany wahnik, którego zadaniem jest ich ciągłe „nakręcanie”. Wśród modeli z takim mechanizmem jest między innymi IWC le Petit Prince – zegarek nawiązujący do historii Małego Księcia, a także inne zegarki z tej linii. Może się zdarzyć, że zegarek z automatycznym mechanizmem przestanie chodzić. Wówczas jednak wystarczy kilkakrotnie poruszać nadgarstkiem, by na nowo zaczął odmierzać czas.

Tagged : # #