Loading...

Wodoszczelność, to jedna z tych cech zegarków, która jest pożądana przez wielu. Zwłaszcza jeżeli jest to model sportowy, który będzie nam towarzyszył podczas aktywności na świeżym powietrzu.

Klasy wodoszczelności

Warto jednak zainteresować się tym, co dokładnie oznacza informacja, że wybrany przez nas model zegarka jest wodoszczelny. Zależne jest to bowiem od klasy wodoszczelności, które określane są w barach, a często w instrukcji podawane są w metrach. Jednak nie oznacza to, na jaką głębokość możemy w zegarku nurkować, a jego odporność na ciśnienie, które jest spotykane na danej głębokości. Zegarki oznaczone jako 30 m sprawdzą się z pewnością w plenerze, gdy pada deszcz, nie musimy ich też ściągać podczas mycia rąk czy zwykłej kąpieli, bo woda im w takich sytuacjach z pewnością nie zaszkodzi. Jeżeli w opisie danych technicznych dotyczących zegarka znajdziemy określenie 50 lub 60 m, to nadal powstrzymajmy się przed nurkowaniem w zegarku. Możemy jednak w nim pływać na powierzchni basenu, jeziora czy morza.

Dla amatorów i profesjonalistów

Do modeli o takiej klasie wodoszczelności zalicza się między innymi klasyczny w formie zegarek marki IWC Pilots Mark XVIII. Wykonany jest on ze stali szlachetnej i szkła szafirowego i jest raczej klasycznym modelem zegarka, a nie sportowym. Dla amatorów nurkowania w masce i z rurką przeznaczone są zegarki do 100 m. A profesjonaliści, którzy schodzą głęboko pod wodę powinni wybrać zegarki z oznaczeniem 200 lub 300 m. Będąc pod wodą nie powinniśmy jednak nakręcać zegarka, ani ruszać żadnych pokręteł, bo wówczas może przestać być szczelny.

Tagged : # #